img img

Panasonic

Panasonic, jeden z liderów branży klimatyzacji i ogrzewnictwa z ponad 60-letnim doświadczeniem. Proponuje cztery linie innowacyjnych rozwiązań do ogrzewania i klimatyzacji dla domów, biur, firm i obiektów przemysłowych.

Adres:
Panasonic
ul. Wołoska 9
02-583 Warszawa
T: 800 080 911

strona firmy

WYBRANE PRODUKTY

Wysokowydajna pompa ciepła z naturalnym czynnik chłodniczym R290 o niskim GWP wynoszącym 3, dzięki czemu ma mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu z innymi czynnikami chłodniczymi, a dodatkowo pozwala na bardziej energooszczędne działanie systemu. Urządzenie jest dostępne w mocach 5, 7 i 9 kW, zapewnia wyjątkową wydajność ze współczynnikiem SCOP do 5,06 oraz oferuje również obniżoną głośność w trybie pracy. Jednostka posiada połączenie hydrauliczne pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, zapewniając temperaturę wody na wylocie do 75°C przy zewnętrznej temperaturze do -10°C. Jednostka jest idealna do modernizacji i renowacji domów z istniejącymi grzejnikami.

Aquarea Generacji L Hydro Split All in One

Kompaktowy, łatwy w instalacji system o wymiarach 598 x 600 mm, dostępny w wersjach T-CAP I High Performance. Jednostki generacji K, wykorzystujące czynnik chłodniczy R32, zachowują połączenie między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, zapewniając temperaturę wody na wylocie do 60°C nawet przy temperaturach zewnętrznych do -10°C. Urządzenie wytwarza również ciepłą wodę użytkową i przechowuje ją w 185-litrowym zbiorniku ze stali nierdzewnej z izolacją U-Vacua™, która charakteryzuje się bardzo niską stratą energii.

Aquarea Generacji K All in One

Klimatyzator jest wyposażony w najnowocześniejszą technologię nanoe™ X Mark 3, która zapewnia czystsze powietrze i wyznacza nowy standard energooszczędnych rozwiązań. Urządzenie osiągając klasę energetyczną do A+++ w zakresie ogrzewania i chłodzenia, zapewnia optymalną wydajność, a jednocześnie jest bardzo ciche, pracując na poziomie do 19 dB(A). Dzięki zastosowanemu systemowi Aerowings 2.0, powietrze jest równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu, zapewniając maksymalny komfort. Urządzenie jest dostępne w grafitowo-szarym, srebrnym i białym matowym kolorze.

Etherea ZKE nanoe™ X Mark 3

PORADY EKSPERTÓW

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła to ekonomiczne, ekologiczne i praktycznie bezobsługowe rozwiązanie ogrzewania domu. Nie spala paliwa, więc nie generuje zanieczyszczeń powietrza, do jej napędu bowiem jest potrzebna wyłącznie energia elektryczna, którą możemy czerpać także ze źródeł odnawialnych, na przykład z własnej instalacji fotowoltaicznej. Nie wymaga posiadania osobnego pomieszczenia na kotłownię, łatwo wpasowuje się w otoczenie, czy to w domu, czy na zewnątrz.

W DOMU CZY NA ZEWNĄTRZ

Najprostszym i najtańszym, dlatego powszechnie stosowanym rozwiązaniem, jest montaż pompy powietrznej na zewnątrz. Oferta rynkowa przeznaczonych do tego urządzeń jest zdecydowanie większa niż pomp monoblokowych wewnętrznych – przeznaczonych do montażu w pomieszczeniu. Występują one w wariantach split, All in One i monoblok. W przypadku urządzenia typu split lub All in One (odmiana ze zintegrowanym pojemnościowym podgrzewaczem wody), koło domu instaluje się jedynie agregat, w którym mieści się sprężarka i parownik z wentylatorem. Druga część pompy ciepła przeznaczona do zamontowania w pomieszczeniu na ogół znajduje się w jednej obudowie z modułem hydraulicznym, sterownikiem i ewentualnie podgrzewaczem c.w.u. Jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrzną przewodami chłodniczymi – wypełnionymi czynnikiem roboczym pompy ciepła. Z tego względu urządzenia typu split/ All in One mogą instalować tylko osoby z uprawnieniami do pracy z czynnikami chłodniczymi z grupy gazów fluorowanych (F-gazami). Regulacje prawne powodują, że inwestor, który ich nie ma, może kupić takie urządzenie wyłącznie z usługą montażu od firmy legitymującej się stosownym certyfikatem. Zatem powodem, dla którego lepiej wybrać pompę monoblokową, może być chęć zakupu urządzenia bez usługi montażu, na przykład w sytuacji, gdy chcemy go zlecić zaprzyjaźnionemu hydraulikowi, który nie ma wspomnianych uprawnień. Drugi powód, to chęć umieszczenia agregatu pompy ciepła z dala od domu. W przypadku urządzenia typu split/All in One długość przewodów łączących jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną nie może być dowolnie duża. Na ogół nie przekracza kilkunastu metrów, co wynika z ograniczeń związanych z ciśnieniem, jakie można uzyskać w obiegu czynnika roboczego. Pompę monoblokową można umieścić w dużo większej odległości od domu, jej obieg chłodniczy znajduje się bowiem w całości w zewnętrznym agregacie. Jest połączony z montowanym w domu modułem hydraulicznym rurami wypełnionymi wodą (ewentualnie z dodatkiem środka obniżającego temperaturę zamarzania), a te mogą być zdecydowanie dłuższe od przewodów chłodniczych. Trzeba jedynie zadbać o ich skuteczną izolację termiczną i odpowiednio wydajną pompę obiegową. Jeżeli jednak pompa ma być zamontowana blisko domu i może się tym zająć fachowiec z uprawnieniami do prac z instalacjami chłodniczymi, dobrym wyborem będzie pompa ciepła typu split/All in One. Jej cena jest zwykle nieco niższa niż pompy monoblokowej, a efektywność równie wysoka. Dodatkową zaletą jest brak ryzyka zamarznięcia wody w rurach łączących pompę ciepła z instalacją grzewczą w budynku.

GDY ZALEŻY NAM NA WYDAJNOŚCI I ESTETYCE

Pompa ciepła zwykle służy również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, która jest przygotowywana i magazynowana w dużym zbiorniku połączonym rurami z pompą ciepła. Jeżeli chcemy, żeby całość wyglądała estetycznie, powinniśmy wybrać urządzenie typu All in One Compact, czyli takie, w którym zbiornik na wodę jest umieszczony w jednej kompaktowej obudowie z modułem hydraulicznym w jednostce wewnętrznej. W ten sposób unikniemy widocznych rur łączących zbiornik z pompą ciepła, ale też ewentualnych problemów wykonawczych, bo w tym wypadku połączenia hydrauliczne są już wykonane i przetestowane w fabryce. Krótszy będzie też czas montażu urządzeń, a dzięki subtelnemu designowi i rozmiarowi standardowego AGD, można ją wkomponować nawet w ciągu mebli kuchennych.

DO MODERNIZOWANEGO DOMU

Standardowe pompy ciepła podgrzewają wodę do temperatury 55o C, co w zupełności wystarcza do ogrzewania dobrze ocieplonych, nowych domów, w których instalacja grzewcza jest zaprojektowana z myślą o współpracy z pompą ciepła lub niskotemperaturowym gazowym kotłem kondensacyjnym. Wówczas jest to najczęściej ogrzewanie podłogowe. W przypadku domów modernizowanych, w których instalacja z tradycyjnymi grzejnikami została zaprojektowana do zasilania przez kocioł grzewczy starego typu, jego wymiana na pompę ciepła może spowodować konieczność przeróbek systemu grzewczego, w tym wymiany grzejników na większe. By uniknąć związanych z tym znacznych wydatków, można wybrać pompę ciepła wysokotemperaturową, która jest w stanie podgrzewać wodę do 65o C, a gdy z powodu skrajnie niskiej temperatury na zewnątrz potrzebna jest jeszcze wyższa temperatura zasilania, można ją uzyskać przez dogrzewanie wody grzałką elektryczną, w którą jest wyposażona pompa. Choć pompa ciepła wysokotemperaturowa jest droższa od standardowej, taka inwestycja nierzadko okazuje się korzystniejsza pod względem ekonomicznym niż kosztowne przeróbki starej instalacji c.o. Aby ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej wyboru pompy ciepła, wiodący japoński producent pomp ciepła – Panasonic – stworzył poradnik opowiadający od A do Z o tej nowoczesnej technologii ogrzewania. Możesz go pobrać, skanując kod QR.