banner banner

Nowodvorski Lighting

Nowodvorski Lighting to polski producent dekoracyjnych opraw oświetleniowych, w tym systemów konfigurowalnych. Gama produktowa obejmuje ponad 2000 produktów oświetleniowych, dedykowanych do przestrzeni domowych, komercyjnych i sektora HoReCa. Dwa zakłady produkcyjne o powierzchni 19 000 m2, nowoczesny park maszynowy i zautomatyzowane centrum logistyczne o powierzchni 4500 m2 pozwalają realizować strategię rozwoju. Firma zdobyła prestiżową nagrodę RED DOT AWARD: Product Design 2019 za projekt lampy „Q LED" autorstwa Łukasza Jaworskiego, projektanta w Nowodvorski Design Lab.

Adres:
Nowodvorski Lighting Sp. z o.o.
Ul. Bojemskiego 11
42 -202 Częstochowa

strona firmy

WYBRANE PRODUKTY

VERTIC LED przykuwa oko, buduje nastrój, zaskakuje oryginalnością. To lampa dedykowana tym, którzy poszukują nietuzinkowych rozwiązań dekoracyjnych. Jej atutem jest minimalistyczna, liniowa forma, która przywodzi na myśl przestrzenną rzeźbę. Delikatne, rozproszone światło o temperaturze barwowej 3000 K lub 4000 K działa kojąco i otula efektem gry światła i cienia. W dolnej części lampy znajduje się zwracający uwagę obciążnik, który dodatkowo pełni funkcję stabilizującą. Atutem są wysokiej jakości zasilacze, które pozwalają na oszczędność energii elektrycznej. Ze względu na długość 3 m z dwoma możliwościami modyfikacji, lampa sprawdzi się idealnie w wysokich wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym lub loftowym. nowodvorski.com, cena 549 zł.

VERTIC LED

BAR LED to lampa wisząca o minimalistycznym designie. Surowy wygląd opiera się na połączeniu dyskretnych linek z horyzontalnie umiejscowioną podłużną oprawą. Dostępna jest w trzech długościach - 120, 150 oraz 180 cm i posiada opcję regulacji wysokości do 160 cm, poprzez wykorzystanie w tym celu odpowiednio zaprojektowanej podsufitki. Lampa wyposażona jest w wysokiej klasy zasilacz, który pozwala na oszczędność energii elektrycznej. Występuje w dwóch temperaturach barwowych - 3000K i 4000K, dzięki czemu emituje zarówno ciepłym, jak i zimnym światłem, stanowiąc oprawę wnętrz o zróżnicowanych charakterach i funkcjach. Żywotność zintegrowanego źródła światła do 30000 h pozwala na jej wieloletnie użytkowanie. Kolekcja sprawdzi się przede wszystkim w aranżacjach doceniających prostotę oraz surowość wyrazu, w stylu loftowym oraz nowoczesnym. nowodvorski.com, cena od 679 zł.

BAR LED

CIRCOLO LED. Odpowiednio dobrane oświetlenie to kropka nad i każdej aranżacji. Buduje klimat, pożądany nastrój, pozwala się zrelaksować lub wręcz przeciwnie, stworzyć warunki do pracy. Może być też głównym elementem wystroju, skupiając na sobie uwagę i nadając kierunek projektowy. CIRCOLO LED to kolekcja lamp opartych na motywie koła, w której znajdują się zarówno lampy wiszące, kinkiety, jak i lampy ścienno-sufitowe. Pozwala to na kompleksowe oświetlenie przestrzeni niezależnie od potrzeb użytkowych. Lampy CICOLO LED emitują miękkie, przyjemne światło dekorujące przestrzeń. Kolekcja umożliwia również zabawę efektem – większość produktów dostępna jest w dwóch rozmiarach, a dzięki modelom lamp wiszących z dwoma i trzema obręczami można tworzyć dowolne kompozycje przestrzenne, regulując wysokość ich zawieszenia. Lampy posiadają wbudowane źródło LED COB o żywotności 30000 h w 2 temperaturach barwowych 3000K-4000K. nowodvorski.com, cena od 299 zł. 

CIRCOLO LED

PORADY EKSPERTÓW

Jasna sprawa, czyli 6 zasad projektowania oświetlenia! Rad udziela Katarzyna Chmura, projektant oświetlenia w Domach Marki Nowodvorski Lighting. Klimat we wnętrzach w dużej mierze zależy od oświetlenia. Aby spełniało swoją rolę, powinno wpisywać się również w oczekiwania związane z funkcjonalnością danej przestrzeni. Dobór lamp dobrze jest zatem zaplanować na etapie projektu. O czym należy pamiętać?

1. Ważne zadanie – zdefiniowanie funkcji i podział na strefy. By wnętrza spełniały swoją rolę, warto wydzielić w nich poszczególne strefy i do nich dostosować rozwiązania oświetleniowe. Celem opraw podstawowych jest zapewnienie w pomieszczeniu równomiernego i komfortowego oświetlenia. Świetnie sprawdzą się modele o szerokim kącie rozsyłu lub z rozpraszającymi kloszami/dyfuzorami, np. z kolekcji PILLS o kształcie pastylek lub z serii TURDA. W strefie pracy stosujemy światło o wysokim natężeniu. Lampy dekoracyjne odpowiadają za nastrój i często używane są jako oświetlenie strefy relaksu.

2. Zgodnie z estetyką - oświetlenie to istotny element dekoracyjny, dlatego też kształt opraw czy kolorystyka powinny być dobrane zgodnie z charakterem wnętrza. W pomieszczeniach industrialnych dobrze wyglądać będą oprawy o surowej formie na przykład WORKSHOP, WORKS czy PIN LED lub wykonane z architektonicznego betonu jak GEOMETRIC i LAVA.  W nowoczesny styl wpiszą się oprawy o minimalistycznej stylistyce jak BAR LED, ZENITH czy FOURTY.

3. Ukierunkowanie na zadanie - za pomocą odpowiednich rozwiązań w postaci opraw z możliwością regulacji kierunku światła, czy systemów konfigurowalnych możliwe jest wyeksponowanie danych elementów wyposażenia czy doświetlenie trudno dostępnych miejsc. Oprawy z kolekcji MONO, jednoobwodowe systemy szynowe LVM i PROFILE oraz trójobwodowy CTLS zapewniają możliwość korekty oświetlenia wraz ze zmieniającym się układem mebli we wnętrzu. Na funkcjonalność oświetlenia ma również wpływ umiejscowienie włącznika, np. w sypialni stosuje się kinkiety o źródle światła usytuowanym bezpośrednio przy łóżku, z włącznikiem dostępnym z pozycji leżącej. Taką funkcjonalność zapewniają np. lampy z kolekcji CHILLIN.

4. W dobrym świetle - obecnie najczęściej do zastosowań domowych stosowane są wymienne źródła światła o temperaturze barwowej w zakresie 2700K-4000K (Kelwinów), a w oświetleniu z wbudowanym źródłem LED 3000K-4000K. Barwy 2700-3000K (ciepłe) dobrze sprawdzają się w przestrzeniach typu salon i sypialnia oraz wszędzie tam, gdzie szukamy wyciszenia, wypoczynku i odprężenia. 4000K to barwa neutralna pozwalająca na dobrą ocenę kolorów i lepszą widoczność szczegółów, dlatego często jest stosowana do oświetlenia lustra w łazience czy blatu w kuchni. Jest to barwa najczęściej stosowana w przestrzeniach biurowych, ponieważ pobudza i pomaga w zachowaniu skupienia w pracy.

5. Zadbaj o bezpieczeństwo - dodatkowym aspektem dotyczącym projektowania oświetlenia jest dobór lamp do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność, np. łazienek. W tym przypadku należy zwracać uwagę na drugą cyfrę w indeksie IP, która mówi o odporności na wnikanie wilgoci. Tu odpowiednio oprawy powinny posiadać szczelność od IPX1 do IPX7 w zależności od strefy zamontowania lampy w łazience.

6. Kreatywne podejście - nawet najbardziej przemyślany pomysł może się kiedyś znudzić. Można temu zaradzić, stosując systemy konfigurowalne, np. wspomniane powyżej lub System CAMELEON. Za pomocą konfiguratora można spersonalizować projekt oświetlenia i stworzyć ciekawą aranżację nawet w pomieszczeniu, w którym jest jeden wypust elektryczny.