
Rekuperacja w małych domach i mieszkaniach
Nowoczesna instalacja rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, od pewnego czasu nie jest luksusem, ale standardem. Budynek stawiany zgodnie z obecnymi przepisami i wymogami jest energooszczędny, a co za tym idzie – szczelny.
Skuteczna wentylacja mechaniczna zapewnia kontrolę nad obiegiem powietrza, co skutkuje oszczędnością energii potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia budynku.
Obecny trend w budownictwie sprawił, że pojawiły się na rynku centrale rekuperacyjne, takie jak np. Alnor FlatAIR, które są przystosowane do obsługi mniejszych domów i mieszkań.
Inwestor chce, żeby w jego budynku wentylacja wspomagała pozostałe instalacje i w równym stopniu pozytywnie wpływała na koszty utrzymania i komfort mieszkańców.
ZALETY REKUPERATORÓW DO MIESZKAŃ
Atutem nowoczesnych rekuperatorów, takich jak FlatAIR są lekka i szczelna konstrukcja, efektywne działanie, jak również niewielkie rozmiary, które umożliwiają montaż w suficie podwieszanym przy zachowaniu pełnego dostępu serwisowego.
Rekuperatory FlatAIR mają te same zalety, co jej „więksi bracia”, a dodatkowo przemawiają za nimi niewielkie gabaryty i szeroka paleta modeli od 80 do 250m3/h.
FlatAIRy sa dostępne jako jednostki z wymiennikami przeciwprądowymi i entalpicznymi odzyskującymi wilgoć. Maja możliwość sterowania za pomocą platformy radiowej i po kablu. Przez sterownik ścienny i aplikację internetową.
Kolejną zaletą jest umiejscowienie wentylatorów w taki sposób, żeby zminimalizować dźwięk dochodzący z instalacji wentylacyjnej w kanale nawiewnym.
AUTORSKA KONSTRUKCJA FlatAIR
Największym wyzwaniem w przypadku niewielkiej kubatury, wymagającej wentylacji, jest rozprowadzenie kanałów i przewodów, składających się na system dystrybucji powietrza.
Także w tym przypadku producenci, tacy jak Alnor, starają się wyjść naprzeciw potrzebom rynku, oferując szeroką gamę elementów systemu wentylacji, obejmującą skrzynki rozprężne lub rozdzielacze w kompaktowych rozmiarach, które ułatwiają montaż na mniejszej powierzchni. Często jedynym miejscem montażu jest podwieszany sufit. W takim przypadku szczególnie istotne jest wykorzystanie każdego centymetra dostępnej powierzchni.
Podczas montażu niebagatelną rolę odgrywa układ jednostki wentylacyjnej – czyli to jak zaprojektowane są króćce łączące rekuperator z systemem dystrybucji powietrza oraz czerpnią i wyrzutnią. Nie ma wtedy miejsca na krzyżowanie kanałów, więc na ten fakt na pewno warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania projektu instalacji w małym domu.
REKUPERACJA DECENTRALNA
Zdarza się oczywiście sytuacja, w której rozprowadzenie przewodów systemu dystrybucji powietrza jest niemożliwe.
Na szczęście wtedy możemy skorzystać z urządzeń rekuperacji decentralnej, montowanych bezpośrednio na ścianach pomieszczeń. Takie jednostki najkorzystniej pracują w parach, na zmianę wyciągając zbędną wilgoć i nadmiar dwutlenku węgla lub nawiewając świeże, przefiltrowane powietrze. Urządzenia te nie dysponują równie dużym odzyskiem ciepła, co klasyczne rekuperatory, ale na pewno wpływają korzystnie na komfort użytkowania budynku.