open open

ALNOR

Alnor Systemy Wentylacji Sp z o.o. od 1994 roku zajmuje się produkcją i innowacyjnym rozwojem systemów wentylacyjnych. W swojej siedzibie w Woli Mrokowskiej k. Warszawy nieustająco rozbudowuje i unowocześnia linie produkcyjną oraz zaplecze magazynowe.

Adres:
Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
T: +48 22 737 40 00
E: alnor@alnor.com.pl

strona firmy

WYBRANE PRODUKTY

Program doborowy Alnor SELECT

Skuteczny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to przede wszystkim precyzyjny dobór komponentów składających się na instalację: centrali wentylacyjnej, czyli rekuperatora oraz elementów tworzących system dystrybucji powietrza.

Alnor oferuje kompletne systemy do rekuperacji. Począwszy od czerpni i wyrzutni, przez kanały łączące te elementy z rekuperatorem, tłumiki, nagrzewnice, centrale wentylacyjne, rozdzielacze, kanały wentylacyjne z epp, tworzyw sztucznych i blachy, systemy dociepleń, puszki rozprężne oraz całą galanterię wentylacyjną.

Program AlnorSELECT umożliwia wyliczenie odpowiedniej liczby komponentów i w prosty sposób generuje w formie PDF listę produktów gotowych do zamówienia kompletnego systemu.

Zaczynamy od wyliczeń bilansu powietrza na podstawie projektu inwestycji, potem przechodzimy płynnie do doboru jednostki wentylacyjnej, czyli serca systemu rekuperacji, a następnie wybieramy spośród rozlicznych elementów systemu dystrybucji powietrza, tak, żeby stworzyć system idealne skrojony pod nasze potrzeby.

Alnor SELECT

Rekuperator FlatAIR

Centrale rekuperacyjne z serii FlatAIR to nowoczesne jednostki o wydajności od 80 do 250 m3/h przy @100 Pa. Za odzysk ciepła odpowiada wymiennik przeciwprądowy z tworzywa sztucznego (PET) lub wymiennik entalpiczny. Ze względu na kompaktowe rozmiary znajdą zastosowanie w mieszkaniach i apartamentach. Wysokość urządzenia od 170 do 200mm a średnica króćców przyłączeniowych to 100 lub 125mm. Umożliwia to zabudowanie całej instalacji w suficie podwieszanym. Urządzenie posiada tacę skroplin zintegrowaną z wymiennikiem ciepła co eliminuje ryzyko pojawienia się kondensatu w niepożądanym miejscu. Konstrukcja umożliwia pełny serwis urządzenia bez konieczności demontażu jednostki.

Wbudowana nagrzewnica chroni wymiennik przed zamarzaniem, a czujnik RH dba o optymalny poziom wilgotności w domu. Rekuperator łączy się ze sterownikiem oraz dodatkowymi czujnikami za pomocą bezprzewodowej komunikacji radiowej lub przez kabel. Dodatkowo FlatAIRa można podłączyć do Internetu i sterować przy użyciu aplikacji mobilnej. Rekuperator wykonany jest z samonośnej konstrukcji z EPP, która charakteryzuje się wytrzymałością, lekkością jak również bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną.

FlatAIR

Kanały do rekuperacji z EPP

Spieniony polipropylen, w skrócie EPP, to materiał bardzo trwały, lekki. Idealnie nadaje się do tworzenia materiałów wentylacyjnych.

Alnor EPP wykorzystuje do budowy bardzo szczelnych i wydajnych jednostek wentylacyjnych, ale również jako jedyna firma na rynku posiada kompletny system dystrybucji powietrza wykonany z tego materiału.

W jego skład wchodzą skrzynki rozprężne przystosowane do przewodów o średnicy zewnętrznej 75 mm, rozdzielacze płaskie i przelotowe oraz kanały o średnicy 123, 160 i 200mm, w dwóch różnych grubościach izolacji: 15 i 43mm.

System kanałów stwarza możliwość szybkiego i szczelnego montażu na budowie z zachowaniem estetyki niedostępnej dla innego rodzaju materiałów.

Elementy w postaci kanału prostego, mufy łącznikowej, kolana 45 stopni oraz trójnika pozwalają skomponować instalację z zachowaniem dobrych praktyk i norm budowlanych.

EPP

PORADY EKSPERTÓW

Rekuperacja w małych domach i mieszkaniach

Nowoczesna instalacja rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, od pewnego czasu nie jest luksusem, ale standardem. Budynek stawiany zgodnie z obecnymi przepisami i wymogami jest energooszczędny, a co za tym idzie – szczelny.

Skuteczna wentylacja mechaniczna zapewnia kontrolę nad obiegiem powietrza, co skutkuje oszczędnością energii potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia budynku.

Obecny trend w budownictwie sprawił, że pojawiły się na rynku centrale rekuperacyjne, takie jak np. Alnor FlatAIR, które są przystosowane do obsługi mniejszych domów i mieszkań.

Inwestor chce, żeby w jego budynku wentylacja wspomagała pozostałe instalacje i w równym stopniu pozytywnie wpływała na koszty utrzymania i komfort mieszkańców.

ZALETY REKUPERATORÓW DO MIESZKAŃ

Atutem nowoczesnych rekuperatorów, takich jak FlatAIR są lekka i szczelna konstrukcja, efektywne działanie, jak również niewielkie rozmiary, które umożliwiają montaż w suficie podwieszanym przy zachowaniu pełnego dostępu serwisowego.

Rekuperatory FlatAIR mają te same zalety, co jej „więksi bracia”, a dodatkowo przemawiają za nimi niewielkie gabaryty i szeroka paleta modeli od 80 do 250m3/h.

FlatAIRy sa dostępne jako jednostki z wymiennikami przeciwprądowymi i entalpicznymi odzyskującymi wilgoć. Maja możliwość sterowania za pomocą platformy radiowej i po kablu. Przez sterownik ścienny i aplikację internetową.

Kolejną zaletą jest umiejscowienie wentylatorów w taki sposób, żeby zminimalizować dźwięk dochodzący z instalacji wentylacyjnej w kanale nawiewnym.

AUTORSKA KONSTRUKCJA FlatAIR

Największym wyzwaniem w przypadku niewielkiej kubatury, wymagającej wentylacji, jest rozprowadzenie kanałów i przewodów, składających się na system dystrybucji powietrza.

Także w tym przypadku producenci, tacy jak Alnor, starają się wyjść naprzeciw potrzebom rynku, oferując szeroką gamę elementów systemu wentylacji, obejmującą skrzynki rozprężne lub rozdzielacze w kompaktowych rozmiarach, które ułatwiają montaż na mniejszej powierzchni. Często jedynym miejscem montażu jest podwieszany sufit. W takim przypadku szczególnie istotne jest wykorzystanie każdego centymetra dostępnej powierzchni.

Podczas montażu niebagatelną rolę odgrywa układ jednostki wentylacyjnej – czyli to jak zaprojektowane są króćce łączące rekuperator z systemem dystrybucji powietrza oraz czerpnią i wyrzutnią. Nie ma wtedy miejsca na krzyżowanie kanałów, więc na ten fakt na pewno warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania projektu instalacji w małym domu.

REKUPERACJA DECENTRALNA

Zdarza się oczywiście sytuacja, w której rozprowadzenie przewodów systemu dystrybucji powietrza jest niemożliwe.

Na szczęście wtedy możemy skorzystać z urządzeń rekuperacji decentralnej, montowanych bezpośrednio na ścianach pomieszczeń. Takie jednostki najkorzystniej pracują w parach, na zmianę wyciągając zbędną wilgoć i nadmiar dwutlenku węgla lub nawiewając świeże, przefiltrowane powietrze. Urządzenia te nie dysponują równie dużym odzyskiem ciepła, co klasyczne rekuperatory, ale na pewno wpływają korzystnie na komfort użytkowania budynku.